Chcesz obniżyć ślad środowiskowy swoich produktów? Poznaj alternatywne surowce

1 marca 2024

Transport surowców z odległych krajów często wymaga wykorzystania paliw kopalnych, co generuje wysoki ślad węglowy. Z pomocą przychodzi nam Gospodarka Obiegu Zamkniętego i innowacje. Okazuje się bowiem, że surowce, które sprowadzamy można zamienić na te pozyskiwane lokalnie z … odpadów.

Takie rozwiązanie oferuje polski startup EcoBean, w którym biosurowce wytwarzamy z fusów kawowych, których w Europie codziennie generowanych jest aż 9000 ton. Kawa jest bogatym surowcem, którego potencjał podczas parzenia, wykorzystujemy jedynie w 30%. Reszta trafia na odpad. W EcoBean postanowiliśmy zmienić ten paradoks w szansę.

Nasza technologia pozwala na uzyskanie z fusów pięciu frakcji biosurowców o niskim śladzie węglowym: olej kawowy, antyoksydanty, kwas mlekowy, PLA, ligninę czy dodatki proteinowe. Wytwarzane lokalnie przy użyciu najnowszych technologii i niskoemisyjnych źródeł energii, biosurowce EcoBean charakteryzują się nie tylko niskim śladem węglowym, potwierdzonym przez Bureau Veritas, lecz także najwyższą jakością surowca.

Potencjalne zastosowania są szerokie. Surowiec uzyskiwany z fusów kawowych można wykorzystywać w branży:

  • żywieniowej,
  • kosmetycznej,
  • opakowaniowej,
  • farmaceutycznej,
  • paszowej,
  • czy jako dodatek do biodiesla.

Ale jak wygląda to w praktyce?

Przyjmijmy scenariusz, w którym prowadzisz firmę specjalizującą się w przygotowywaniu wysokobiałkowych posiłków. Aby zwiększyć ilość białka w daniu można wykorzystać serwatkę. Jednak, jeżeli zamiast tego zdecydujesz się się na dodatki proteinowe z fusów kawowych, ślad węglowy składnika może zostać obniżony nawet o 49%* w porównaniu do serwatki, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów wegańskich.

Idąc dalej, możesz zmienić też opakowanie na takie wykonane z biodegradowalnego bioplastiku jakim jest PLA. Z dostępnych na rynku ofert, możesz wybrać PLA wyprodukowane w Azji Południowej, do którego produkcji wykorzystuje się duże obszary ziemi pod uprawę trzciny cukrowej (jednego z częstszych surowców do wytwarzania PLA), a następnie transportuje do Europy. Co wiąże się ze znacznymi emisjami. Alternatywnie, wybór PLA wytwarzanego lokalnie z fusów kawowych, eliminuje potrzebę przeznaczania terenu pod uprawę i długiego transportu. Porównując średnie CO2e PLA na rynku z śladem węglowym biosurowca EcoBean, możesz zmniejszyć swój ślad o 41%*.

To rewolucyjne podejście do produkcji, bazujące na przemyśle obiegu zamkniętego sprawia, że odpady stają się wartościowym surowcem. Wykorzystaj produkty wytworzone przy użyciu cyrkularnych surowców budując swoją przewagę konkurencyjną.

*Wyliczenie na podstawie raportu śladu węglowego produktów EcoBean wykonanego przez Bureau Veritas.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź portal wiedzy ESG w Twojej firmie. Dowiedz się m.in. jak policzyć ślad węglowy, jak zwiększyć efektywność energetyczną w firmie, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju.

Wejdź na ESG w Twojej firmie

EcoBean


EcoBean to najbardziej zaawansowany technologicznie przetwórca fusów kawowych na zrównoważone biosurowce o niskim śladzie węglowym. Uzyskiwane olej kawowy, przeciwutleniacze, polilaktyd (PLA), ligninę i dodatki białkowe znajdują następnie zastosowanie w różnych branżach, od farmaceutycznej, kosmetycznej, opakowań po dodatki paszowe.

Przejdź do strony

Zobacz też