Nasze priorytety strategiczne ESG na lata 2025-2027
Kwestie ESG (Environmental, Social, Governance) i zrównoważonego rozwoju są na stałe wpisane w naszą strategię biznesową jako jeden z priorytetów. Wynika to wprost z naszej misji oraz wartości, którymi się kierujemy. Postrzegamy obszar zrównoważonego rozwoju jako pole do budowania długotrwałej przewagi konkurencyjnej - zarówno naszej, jak i naszych klientów.
Na lata 2025-2027 przyjęliśmy 7 priorytetów strategicznych w obszarze ESG. Są one efektem szerokiej analizy wewnętrznej i zewnętrznej, obejmującej między innymi analizę dotychczas podjętych zobowiązań w obszarze ESG oraz trendów rynkowych. Punktem odniesienie przy wyznaczaniu priorytetów strategicznych była również analiza podwójnej istotności oraz dialog z interesariuszami.
Pięć priorytetów strategicznych koncentruje się na dwóch powiązanych ze sobą obszarach: transformacja środowiskowa (E) oraz równe szanse i przedsiębiorczość (S). Dwa kolejne zidentyfikowaliśmy jako czynniki sukcesu i silny fundament (G), umożliwiający realizację wyznaczonych celów ESG.
Obszary strategiczne
Transformacja środowiskowa
Transformacja środowiskowa
Równe szanse i przedsiębiorczość
Równe szanse i przedsiębiorczość
Kluczowe miary w obszarze „Transformacja środowiskowa"
- Udzielenie finansowania w kwocie 5 mld PLN projektom związanym z odnawialnymi źródłami energii w latach 2024–2030 w segmencie korporacyjnym
- Co druga złotówka udzielonego kredytu hipotecznego w latach 2025–2027 finansuje nieruchomości o zapotrzebowaniu na energię do 76 kWh/m2/rok
- Sprzedaż funduszy inwestycyjnych ESG (art. 8 i 9 SFDR) w latach 2025–2027 na poziomie 1,8 mld PLN, w tym 600 mln PLN na 2025 r.
- Wyznaczone kierunki ograniczania negatywnego wpływu na bioróżnorodność w 2025 r.
- Do końca 2030 r. 80% klientów objętych międzysektorowym planem transformacji opartym o zaangażowanie posiada strategie dekarbonizacji rozumiane jako co najmniej krótko- i średnioterminowe cele dekarbonizacyjne zatwierdzone przez kierownictwo spółki wraz ze zidentyfikowanymi inicjatywami, które pozwolą je osiągnąć
- Redukcja intensywności emisji CO2/m2 z powierzchni biurowych budynków własnych i wynajmowanych na koniec 2027 r. o 51% w stosunku do roku 2019 (w ujęciu market based), w tym na koniec 2025 r. o 38% w stosunku do roku 2019 (market based)
Kluczowe miary w obszarze „Równe szanse i przedsiębiorczość"
- Przyrost liczby klientów posiadających produkt emerytalny w latach 2025–2027 o 108 tys., w tym o 36 tys. w 2025 r.
- W latach 2025-2027 utrzymanie wskaźnika Gender Pay Gap na poziomie 31% - wg nowej metodologii EBA
- Wyznaczone priorytety w obszarze sprawiedliwej transformacji i wpływu społecznego w 2025 r.
Czynniki sukcesu
6. Współtworzymy ekosystem na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kluczowe miary dla czynników sukcesu
- 100% liderów i 80% pracowników Grupy Kapitałowej ING ma cele ESG w swoich zadaniach w 2027 r., w tym 100% liderów i 60% pracowników w 2025 r.
- 2 mln PLN na Program Grantowy ING rocznie w latach 2025-2027
- Działania wolontariackie w ramach głównych programów Fundacji ING Dzieciom – wolontariusze ING dotrą do min. 10 000 dzieci w 2025 r.
Nasze fundamenty
7. Budujemy stabilny i odporny bank oparty o silny fundament ESG
Podtrzymujemy strategiczne kierunki
- Kontynuujemy odchodzenia od finansowania: kopalni węgla, elektrowni węglowych, elektrociepłowni węglowych, ciepłowni węglowych oraz od finansowania klientów, którzy handlują węglem (w tym również węglem wykorzystywanym przez gospodarstwa domowe), a także klientów, którzy świadczą usługi lub sprzedają produkty dedykowane wydobyciu węgla lub energetyce węglowej. Usługi lub produkty, które mogą być świadczone również na rzecz innych sektorów nie podlegają temu zapisowi.
- Po 2025 r. nie będziemy finansować klientów, których działalność jest bezpośrednio zależna od węgla energetycznego w stopniu wyższym niż 5%. Sprawdź szczegóły
W ramach procesu identyfikacji ryzyka ESG, określiliśmy sektory i obszary wykluczone z finansowania i objęte restrykcjami
Są to działalności/obszary, z którymi - w naszej ocenie - związane jest m.in. szczególnie wysokie ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz wysokie ryzyko negatywnego wpływu społecznego, np:
- działalność związana z negatywnym wpływem na obszary chronione,
- działalność związana z uprawą, produkcją i handlem tytoniem i wyrobami tytoniowymi (sprawdź szczegóły),
- działalność związana z negatywnym wpływem na leśnictwo (m.in. pozyskiwanie drewna z nielegalnej wycinki lasów lub wycinka lasów o szczególnych walorach przyrodniczych),
- broń kontrowersyjna: produkcja, konserwacja lub handel minami przeciwpiechotnymi, amunicją kasetową, bombami fosforowymi, amunicją zawierającą zubożony uran oraz bronią atomową, chemiczną i biologiczną,
- działalność związana z negatywnym wpływem na dobrostan zwierząt (sprawdź szczegóły),
- hodowla zwierząt futerkowych oraz wytwarzanie i handel wyrobami futrzanymi.
Stopień zależności tej działalności mierzony jest, co do zasady, wysokością przychodów uzyskanych z węgla energetycznego (ze sprzedaży bezpośredniej węgla energetycznego bądź usług/produktów dedykowanych na cele jego wydobycia). Zapis nie dotyczy przychodów ze sprzedaży produktów i świadczenia usług tzw. ogólnego przeznaczenia, które mogą być wykorzystywane w różnych sektorach (np. usługi ochroniarskie lub księgowe). Dodatkowo w przypadku spółek sektora wytwarzania energii elektrycznej odnosimy się do zainstalowanych mocy wytwórczych.
Wymagamy zapewnienia odpowiednich warunków bytowych, transportowych, dotyczących uboju, zachowania zasady pięciu wolności zwierząt (wolność od głodu i pragnienia, strachu i niepokoju, dyskomfortu fizycznego i termicznego, od bólu i urazów, wolność od braku możliwości realizowania naturalnych zachowań).
Nie ma zastosowania do firm handlujących tytoniem, wyrobami tytoniowymi lub e-papierosami, jeżeli nie jest to podstawowa działalność takich klientów (np. FMCG, detaliczna dystrybucja papierosów, stacje benzynowe, hotele, restauracje i kawiarnie z automatami do sprzedaż) oraz do łańcucha wartości (np. firmy zajmujące się pakowaniem i transportem).
Zarządzanie ESG
Nasze polityki ESG
Nasze zobowiązania
Wspieramy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. SDG - Sustainability Development Goals) są odpowiedzią na najważniejsze wyzwania naszych czasów. Uwzględniają aspekt środowiskowy, społeczny i ekonomiczny. Zostały uchwalone w 2015 roku na szczycie w Nowym Jorku i skupiają się wokół pięciu obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo. Naszymi działaniami wspieramy realizację wybranych Celów.
Na tej stronie używamy grafik, które przedstawiają cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Grafiki pochodzą z oficjalnej strony ONZ.