Standardy ESRS, czyli jak raportować kwestie zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwie?
25 kwietnia 2024
Poznaj ESRS 1 - swego rodzaju „przewodnik” czy „instrukcję użytkowania” pozostałych standardów ESRS.
W tym artykule omawiamy czym są jednolite standardy raportowania (ESRS) oraz omawiamy ESRS 1, który jest obowiązkowy dla każdej firmy, która będzie raportować kwestie zrównoważonego rozwoju zgodnie z ESRS.
Źródło: Opracowanie własne
Zgodnie z dyrektywą CSRD, od 2024 roku duże przedsiębiorstwa podlegające obecnie pod dyrektywę NFRD, a od 2025 roku pozostałe duże przedsiębiorstwa (spełniające kryteria zawarte w 2013/34/UE) będą musiały raportować kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem.
Raport (oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju) będzie musiał być przygotowany zgodnie z obowiązującym standardem ESRS a także będzie podlegać obowiązkowemu audytowi. Dla wielu firm jest to ogromna zmiana, ponieważ będą się mierzyć zarówno z procesem raportowania jak i audytowaniem danych zrównoważonego rozwoju po raz pierwszy.
Więcej o samym obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju i dyrektywie CSRD przeczytasz tutaj.
Spis treści:
- Co warto wiedzieć o standardach raportowania zrównoważonego rozwoju?
- Jaka jest podstawa prawna Standardów ESRS?
- Dlaczego mówimy raportowanie zrównoważonego rozwoju, a nie raportowanie niefinansowe?
- Gdzie warto sięgać po szczegółową wiedzę o ESRS?
- Co z MŚP? Czy ich też będą obowiązywać standardy ESRS?
- ESRS 1, czyli ogólne wymagania: „jak raportować” zgodnie z ESRS
- Ocena podwójnej istotności, czyli co raportować?
- Należyta staranność (ang. due diligence)
- Interesariusze, czyli kto powinien zostać włączony w proces zarządzania zrównoważonym rozwojem?
- Co to znaczy, że raportowanie zrównoważonego rozwoju obejmuje łańcuch wartości
- Co może być „wyłączone” z raportowania?
- Czy obowiązek raportowania oznacza konieczność wdrażania polityk, czy działań?
Co warto wiedzieć o standardach raportowania zrównoważonego rozwoju?
ESRS to europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ang. European Sustainability Reporting Standards), obowiązkowe dla każdego dużego przedsiębiorstwa, które podlega pod CSRD i będzie musiało raportować kwestie zrównoważonego rozwoju. Składają się z zestawu standardów przekrojowych (ESRS 1 i 2) oraz tematycznych w obszarze środowiska, społecznym oraz ładu korporacyjnego firmy. Powyższe standardy dotyczą każdej firmy, bez względu na branżę.
Dyrektywa CSRD oraz Standardy ESRS precyzują nam dokładnie, w jaki sposób firmy podlegające pod regulacje będą musiały ujawniać kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Czyli najprościej ujmując co raportować i w jaki sposób raportować.
Definicje
- Podwójna istotność – dwa wymiary istotności kwestii zrównoważonego rozwoju: istotność wpływu i istotność finansowa. Dana kwestia jest istotna jeśli jest istotna z perspektywy wpływu, perspektywy finansowej lub obu.
- Istotność finansowa – istotność kwestii zrównoważonego rozwoju z perspektywy finansowej (jeśli generuje ryzyko lub szanse, które wywierają wpływ na sytuację finansową firmy).
- Istotność wpływu – istotność kwestii zrównoważonego rozwoju z perspektywy wpływu (rzeczywisty lub potencjalny, pozytywny lub negatywny wpływ firmy na ludzi lub środowisko zarówno w ramach działań firmy jak i łańcucha wartości).
- Łańcuch wartości – pełen zakres działań, zasobów i relacji związanych z modelem biznesowym firmy oraz otoczeniem, w którym firma prowadzi działalność.
- Należyta staranność – proces, w którym firma identyfikuje rzeczywiste i potencjalne negatywne wpływy na środowisko i ludzi związane z działalnością firmy, zapobiega im, łagodzi, rozlicza się z działań, jakie podejmuje aby tym negatywnym wpływom przeciwdziałać.
Jaka jest podstawa prawna Standardów ESRS?
Standardy ESRS zostały przygotowane przez EFRAG (Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej - ang. The European Financial Reporting Advisory Group), przekazane Komisji Europejskiej i opublikowane w formie rozporządzenia delegowanego Komisji UE (aktu delegowanego) 22 grudnia 2023r. W związku z tym, Standardy ESRS obowiązują bezpośrednio wszystkie kraje UE, nie ma potrzeby ich osobnej implementacji. Dostępne są we wszystkich językach urzędowych UE, także w języku polskim.
ESRS jako akt delegowany
Akt delegowany z 22 grudnia 2023 r. oprócz ESRS (załącznik I) zawiera także skróty i glosariusz terminów (załącznik II) czyli wyjaśnione pojęcia, które są w treści ESRS oznaczone pogrubioną czcionką. Zaglądanie do definicji jest często niezbędne dla precyzyjnego rozumienia standardów.
Dlaczego mówimy raportowanie zrównoważonego rozwoju, a nie raportowanie niefinansowe?
Nadal często spotykamy się z określeniem „raportowanie niefinansowe”, „dane niefinansowe”. Należy jednak unikać tego określenia, co podkreśla sama dyrektywa CSRD. W pkt. 8 znajdziemy zapis, że interesariusze uważają termin „niefinansowy” za niedokładny i stwarza to możliwość rozumienia, że dane informacje nie mają znaczenia pod względem finansowym, a coraz częściej mają również takie znaczenie. Dlatego zgodnie z CSRD lepiej posługiwać się terminem „informacje na temat zrównoważonego rozwoju”. W powszechnym użyciu zazwyczaj stosujemy zamiennie „zrównoważony rozwój” i „ESG”. Co ciekawe, w treści ESRS nie pojawia się skrót „ESG” ale same standardy tematyczne są ułożone zgodnie z tym skrótem.
Gdzie warto sięgać po szczegółową wiedzę o ESRS?
EFRAG, oprócz przygotowania standardów ESRS, przygotowuje również dodatkowe dokumenty, wspierające przygotowanie do procesów raportowania jak np. dodatkowe wytyczne, platforma Q&A i inne. EFRAG jest także odpowiedzialny za przygotowanie standardów sektorowych, które będą uzupełniać jednolity zestaw standardów ESRS (obecna data przygotowania standardów sektorowych to 2026r.). W związku z tym zachęcamy do śledzenia strony EFRAG.
Co z MŚP? Czy ich też będą obowiązywać standardy ESRS?
MŚP, które będą podlegać pod CSRD (pierwsze raporty za 2026r.) będą mogły skorzystać z dedykowanych, uproszczonych standardów ESRS (ESRS LSME). Przygotowany przez EFRAG projekt standardów jest obecnie jest w trakcie konsultacji społecznych. EFRAG przygotował także projekt standardów dobrowolnych (VSME ESRS), dedykowany dla MŚP (nienotowanych), które nie podlegają pod CSRD. Standardy te mają pomóc w gromadzeniu danych przez MŚP (nienotowanych), które są np. częścią łańcuchów wartości i przedsiębiorstwa będą musiały pozyskiwać od tych podmiotów dane do swoich raportów. Te standardy również obecnie podlegają konsultacjom społecznym.
ESRS 1, czyli ogólne wymagania: „jak raportować” zgodnie z ESRS
ESRS 1 to standard, który precyzuje między innymi:
- w jaki sposób przygotować sprawozdanie,
- jak raportować,
- które elementy powinny zostać zaraportowane
Struktura ESRS 1
1. Kategorie standardów ESRS, obszary sprawozdawczości i konwencje redakcyjne
2. Jakościowe cechy informacji
3. Podwójna istotność jako podstawa ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju
4. Należyta staranność
5. Łańcuch wartości
6. Perspektywy czasowe
7. Przygotowywanie i prezentacja informacji na temat zrównoważonego rozwoju
8. Struktura oświadczenia dotyczącego zrównoważonego rozwoju
9. Powiązania z innymi częściami sprawozdawczości przedsiębiorstw i odpowiednimi informacjami
10. Przepisy przejściowe
Warto zwrócić uwagę, że Standardy ESRS składają się nie tylko z wymogów, które należy zaraportować, ale również dodatków (wymogów stosowania), które precyzują w jaki sposób należy raportować poszczególne kwestie np. w jaki sposób raportować emisje przedsiębiorstwa. Dodatki są tak samo obowiązujące jak wymogi ujawnieniowe, dlatego należy stosować się do ich zapisów.
Gdzie powinny być ujęte kwestie zrównoważonego rozwoju?
Zgodnie z zapisami w ESRS 1 ujawnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju muszą być przedstawiane w odrębnej sekcji sprawozdania z działalności, określanej jako oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju (Więcej o tym aspekcie znajdziesz w opisie ESRS 1, roz. 8).
Wytyczne dotyczące podmiotów i okresu raportowania
To co ważne, oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju, musi dotyczyć tego samego podmiotu, którego dotyczy sprawozdanie finansowe (ESRS 1, pkt 62), a okres sprawozdawczy musi być spójny z okresem sprawozdawczym sprawozdań finansowych (ESRS 1, pkt 73). Oznacza to, że jeśli firma przygotowuje sprawozdanie finansowe np. za grupę kapitałową, to również za grupę będzie musiała przygotować oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Ocena podwójnej istotności, czyli co raportować?
Źródło: opracowanie własne
Czy kwestie klimatyczne mogą być nieistotne?
Pomimo tego, że zmiany klimatu tak jak inne kwestie tematyczne podlegają pod ocenę podwójnej istotności, to praktycznie nie ma możliwości, aby temat ten był nieistotny. Zgodnie z ESRS 1, pkt 21, jeśli przedsiębiorstwo w procesie podwójnej istotności uzna zmianę klimatu za nieistotną, musi ujawnić szczegółowe objaśnienie wniosków z tej oceny. W przypadku innych tematów uznanych za nieistotne wystarczy krótkie wyjaśnienie.
Dzięki przeprowadzonej analizie podwójnej istotności firma powinna zidentyfikować te kwestie zrównoważonego rozwoju, które są dla niej istotne. Na tej podstawie do tych kwestii powinna dobrać konkretne ujawnienia oraz punkty danych z poszczególnych standardów tematycznych i następnie je zaraportować w swoim oświadczeniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju.
Przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do zaraportowania tylko tych kwestii zrównoważonego rozwoju, które są dla niego istotne. Aby sprawdzić, które kwestie są istotne dla firmy, musi przeprowadzić ocenę podwójnej istotności.
Ocena podwójnej istotności nie dotyczy jednak wymogów wynikających z ESRS 1 i ESRS 2. Standardy te jako standardy przekrojowe są obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw.
W przypadku pozostałych standardów tematycznych (środowiskowych, społecznych, w zakresie prowadzenia działalności biznesowej) po ocenie podwójnej istotności przedsiębiorstwo określa, które elementy powinno ujawnić.
Podwójna istotność ma dwa wymiary, którymi są: istotność wpływu oraz istotność finansowa. Kwestia związana ze zrównoważonym rozwojem spełnia kryterium podwójnej istotności, jeżeli jest istotna z perspektywy wpływu, perspektywy finansowej lub obu.
Dana kwestia zrównoważonego rozwoju jest istotna pod kątem wpływu, jeśli odnosi się do istotnego rzeczywistego lub potencjalnego, pozytywnego lub negatywnego wpływu firmy na ludzi i środowisko w krótkim, średnim i długim terminie. Co ważne, firma powinna nie tylko analizować swoje działania ale także cały łańcuch wartości.
Ocena wpływu powinna opierać się na następujących czynnikach:
- skala wpływu (jak poważny jest wpływ),
- zakres wpływu (jak powszechny jest wpływ),
- jego nieodwracalny charakter (czy i w jakim stopniu można zaradzić negatywnym skutkom),
- prawdopodobieństwie (w przypadku potencjalnego wpływu).
Dana kwestia zrównoważonego rozwoju jest istotna pod kątem finansowym, jeśli generuje ryzyko lub szanse związane z sytuacją finansową firmy, jej wynikami finansowymi, przepływami pieniężnymi, dostępem do finansowania, kosztem kapitału w perspektywie krótkim, średnim lub długim terminie.
Kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, które powinny zostać poddane ocenie podwójnej istotności znajdują się w Dodatku A do standardu ESRS 1.
W ocenie podwójnej istotności warto uwzględnić przewodnik do oceny istotności w ESRS wydanych przez EFRAG (IG 1 - Materiality assessment implementation guidance).
Należyta staranność (ang. due diligence)
Odniesienie do procesu należytej staranności jest również obowiązkowym elementem ESRS 1. Należyta staranność w zakresie zrównoważonego rozwoju jest procesem, w ramach którego przedsiębiorstwo identyfikuje, zapobiega, łagodzi rzeczywiste i potencjalne negatywne wpływy na środowisko i ludzi w związku z własnymi operacjami a także całym łańcuchem wartości.
ESRS 1 nie nakłada na firmy wymogów dotyczących postępowania w zakresie należytej staranności. W standardzie znajdziemy jednak odniesienie do międzynarodowych dokumentów, które mogą pomóc w procesie należytej staranności. W rozdziale znajduje się również bezpośrednie odniesienie do należytej staranności w poszczególnych elementach ESRS 2 oraz standardach tematycznych.
Interesariusze, czyli kto powinien zostać włączony w proces zarządzania zrównoważonym rozwojem?
W procesie oceny podwójnej istotności oraz należytej staranności należy również uwzględnić głos interesariuszy. W ESRS interesariusze są zdefiniowani jako „zainteresowane strony”. Są to:
- osoby lub grupy, na które jednostka wywiera wpływ: osoby lub grupy, na których interesy wpływają lub mogą wpływać – pozytywnie lub negatywnie – działania jednostki oraz jej bezpośrednie i pośrednie relacje biznesowe w całym jej łańcuchu wartości;
- oraz użytkownicy sprawozdawczości jednostki w zakresie zrównoważonego rozwoju (istniejący i potencjalni inwestorzy, kredytodawcy i inni wierzyciele, w tym podmioty zarządzające aktywami, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń), a także inni użytkownicy, w tym partnerzy biznesowi jednostki, związki zawodowe i partnerzy społeczni, społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe, rządy, analitycy i naukowcy.
Niektóre grupy interesariuszy (ale nie wszystkie) mogą należeć do obu ww. grup.
Każda firma powinna zidentyfikować swoich własnych interesariuszy, przykładowo są to m.in. pracownicy, klienci, dostawcy, społeczności lokalne, organy regulacyjne itd.
Sam standard nie precyzuje, w jaki sposób powinniśmy interesariuszy zaangażować w proces. Wśród firm najczęściej stosowane formy zaangażowania obejmują m.in. ankiety, sesje dialogowe (panel podczas którego przedstawiciele interesariuszy są pytani o różne kwestie), wywiady indywidualne, grupy fokusowe itd. Każda firma może podjąć indywidualną decyzję o sposobie zaangażowania interesariuszy.
Co to znaczy, że raportowanie zrównoważonego rozwoju obejmuje łańcuch wartości?
Przedsiębiorstwo będzie musiało poddawać analizie również cały łańcuch wartości. Precyzyjne informacje dotyczące obowiązków wynikających z ujawniania łańcucha wartości znajdują się m.in. w ESRS 1, pkt 63, pkt 64, pkt 132.
Zgodnie z ESRS łańcuch wartości to pełen zakres działań, zasobów i relacji związanych z modelem biznesowym jednostki oraz środowiskiem zewnętrznym, w którym jednostka prowadzi działalność. Łańcuch wartości obejmuje działania, zasoby i relacje, z których jednostka korzysta i na których się opiera, tworząc swoje produkty lub usługi od koncepcji do realizacji, konsumpcji i wycofania z eksploatacji.
Istotne działania, zasoby i relacje obejmują:
- istotne działania, zasoby i relacje w ramach własnych operacji jednostki, takie jak zasoby ludzkie;
- istotne działania, zasoby i relacje w sieciach dostaw, marketingu i dystrybucji, takie jak zaopatrzenie w materiały i usługi oraz sprzedaż oraz dostawa produktów i realizacja usług;
- otoczenie finansowe, geograficzne, geopolityczne i regulacyjne, w którym jednostka prowadzi działalność.
Łańcuch wartości obejmuje podmioty na wyższym i niższym szczeblu łańcucha wartości w stosunku do jednostki. Podmioty znajdujące się na wyższym szczeblu w stosunku do jednostki (np. dostawcy) dostarczają produkty lub świadczą usługi, które są wykorzystywane do rozwijania produktów lub usług jednostki. Podmioty znajdujące się na niższym szczeblu łańcucha wartości od jednostki (np. dystrybutorzy, klienci) otrzymują produkty lub usługi od jednostki.
W ESRS użyto terminu „łańcuch wartości” w liczbie pojedynczej, chociaż uznaje się, że jednostki mogą mieć wiele łańcuchów wartości.
W związku z tym, że MŚP są często elementem łańcucha wartości większych przedsiębiorstw, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą być proszone przez te przedsiębiorstwa o dostarczenie odpowiednich danych. Dlatego też, zmiany w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju mogą dotknąć pośrednio również te firmy, które nie będą podlegać bezpośrednio pod CSRD.
Co może być „wyłączone” z raportowania?
Jest kilka sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo może pominąć niektóre elementy wymagane do zaraportowania.
Jednostka raportująca nie ma obowiązku ujawniania informacji poufnych, szczególnie tych dotyczących know- how czy innych tajemnic handlowych. ESRS nie wymaga od firm ujawniania informacji niejawnych ani informacji szczególnie chronionych, nawet jeśli takie informacje firma uzna za istotne w procesie podwójnej istotności (ESRS 1, pkt 106-108).
Cześć wymogów raportowych wprowadzanych jest natomiast stopniowo (dodatek C w ESRS 1).
Czy obowiązek raportowania oznacza konieczność wdrażania polityk, czy działań?
ESRS określają wymogi dotyczące ujawniania informacji, a nie wymogi w jaki sposób organizacja musi postępować. Jeśli przedsiębiorstwo nie ma polityk, działań lub celów nie będzie zobowiązane do ich wdrożenia. Jednak przedsiębiorstwa będą musiały ujawniać informacje na temat tych braków w ramach sprawozdania (ESRS 1, pkt 33). Należy jednak pamiętać o tym, jaki jest cel wprowadzenia CSRD. Oświadczenia mają zapewnić dostęp do danych w zakresie zrównoważonego rozwoju itd.. inwestorom, bankom, zakładom ubezpieczeń itd. i pokazać, w jaki sposób firmy zarządzają zrównoważonym rozwojem w aspektach, które są dla nich istotne. Dlatego pomimo tego, że Standardy ESRS nie wymagają od przedsiębiorstwa wdrożenia danej polityki, to jej brak (ujawniony obowiązkowo w sprawozdaniu) może oznaczać zwiększone ryzyko inwestycyjne w dane przedsiębiorstwo. W związku z tym, firmy powinny zdecydować, które braki będą dla nich niezbędne do uzupełnienia.
W związku z tym, że ESRS 1 jest przekrojowym standardem obowiązkowym dla wszystkich przedsiębiorstw, warto mu się bliżej przyjrzeć, ponieważ należy spełnić wszystkie wymagania wynikające z tego standardu. Standard ten ma pomóc w zaraportowaniu wymagań wynikających ze standardu ESRS 2 oraz z istotnych elementów znajdujących się w standardach tematycznych (wybranych do ujawnienia po ocenie podwójnej istotności). Jest więc swego rodzaju „przewodnikiem” czy „instrukcją użytkowania” pozostałych standardów ESRS.
Linki do poszczególnych dokumentów:
Artykuł przygotowany we współpracy z:
Klaudia Borys, Ekspertka FOB, dr Jolanta Turek, Ekspertka FOB |