Standard ESRS 2 - co warto o nim wiedzieć? 

23 lipca 2024

ESRS 2, to kolejny po ESRS 1, standard przekrojowy, obowiązkowy dla wszystkich firm, niezależnie od branży czy oceny podwójnej istotności. Standard ten zawiera wymogi raportowe dotyczące takich elementów jak zarządzanie zrównoważonym rozwojem, opis strategii firmy, modelu biznesowego oraz łańcucha wartości a także zarządzanie wpływem, ryzykami i szansami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.

Źródło: opracowanie własne 

Chcesz dowiedzieć się więcej o standardzie przekrojowym ESRS 1? Wróć do poprzedniego artykułu

ESRS 2 - wprowadzenie

Standard ESRS 2 obejmuje 12 wymogów dotyczących ujawnień (podzielonych na 4 kategorie):

  • BP - podstawa sporządzenia
  • GOV - ład korporacyjny
  • SBM - strategia
  • IRO - zarządzanie istotnymi wpływami, ryzykami i szansami

Dodatkowo zawiera 4 minimalne wymogi dotyczące ujawnień, które należy zastosować zawsze, gdy w jakimkolwiek tematycznym standardzie (dot. środowiska – ESRS E, społeczeństwa - ESRS S lub ładu korporacyjnego - ESRS G) występuje wymóg raportowania kwestii dotyczących polityk, działań, mierników i celów. Są to: MDR-P  - polityki, MDR-A  - działania, MDR-M  - mierniki, MDR-T  - cele.

Jak czytać standard ESRS 2?

Standard ESRS 2 jest podzielony na 5 rozdziałów. W każdym z nich, znajdują się informacje jakie elementy firma musi opisać w raporcie zrównoważonego rozwoju:

1. Podstawa sporządzenia (BP) – rozdział opisuje podstawy sporządzenia oświadczenia przez firmę, w szczególności czy obejmuje jednostkę, czy grupę, czy raport jest skonsolidowany czy indywidualny, jak firma definiuję pojęcia - krótko i długoterminowy oraz szczególne okoliczności, które firma jest zobowiązana ujawnić np. jak zaraportować zmiany w raporcie w porównaniu do raportu z poprzedniego okresu sprawozdawczego, w jaki sposób firma powinna podejść do sprostowania błędów z poprzednich raportów

2. Rządzenie (GOV) – rozdział opisuje w jaki sposób firma ma przedstawić dane dot. organów zarządzających, administrujących i nadzorczych.

3. Strategia (SBM) – rozdział zawiera m.in. informacje w jaki sposób firma powinna opisać swoją strategię zrównoważonego rozwoju oraz kluczowe elementy swojej ogólnej strategii.

4. Zarządzanie odziaływaniem, ryzykiem i możliwościami (IRO) – w tym rozdziale firma znajdzie informacje jak opisać proces podwójnej istotności, czyli m.in. jak wyglądał proces identyfikacji istotnych oddziaływań, ryzyk oraz możliwości oraz jak wyglądał proces oceny, które kwestie zrównoważonego rozwoju są istotne.

5. Mierniki i cele – rozdział opisuje jak firma powinna przedstawić w raporcie m.in. sposób w jaki monitoruje skuteczność podejmowanych przez siebie decyzji i działań, czy polityka firmy jest zgodna z założonymi celami.

Nieodłącznym elementem standardu ESRS 2 są dodatki A, B, C, które mają taką samą moc obowiązywania jak pozostałe wymogi.

W standardzie ESRS 2 wiele informacji dotyczy organów administrujących, zarządzających i nadzorczych. W polskim porządku prawnym będzie to głównie Zarząd i Rada Nadzorcza.

Jakie dane ujawniać? Czyli do czego zobowiązuje firmy ESRS 2?

Podstawa sporządzania (BP)

BP-1 Ogólna podstawa sporządzenia oświadczenia dotyczącego zrównoważonego rozwoju

  • sposób, w jaki firma przygotowuje oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju np. zakres konsolidacji (informacje czy w raport jest przygotowany sposób skonsolidowany (np. dla grup kapitałowych) czy jednostkowy/ indywidualny (dla poszczególnej spółki). To w jaki sposób podmiot powinien raportować zależy od tego w jaki sposób przygotowuje swoje sprawozdanie finansowe.)

BP- 2 Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności (np. własnych definicji perspektyw czasowych, szacowania łańcucha wartości, zmian w raporcie w porównaniu do poprzedniego roku, czy błędów w poprzednich okresach sprawozdawczych.)

  • informacje dotyczące różnych szczególnych okoliczności jak np.: szacowanie danych, błędy sprawozdawcze w poprzednich latach, informacje na temat umieszczenia obowiązkowych informacji w innych dokumentach niż oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju, korzystanie z odroczenia w ujawnianiu informacji.

Rządzenie (GOV)

GOV-1 Rola organów administrujących, zarządzających i nadzorczych

  • skład Zarządu i Rady Nadzorcze
  • role i obowiązki Zarządu i Rady Nadzorczej
  • informacje na temat dostępu do wiedzy fachowej i umiejętności  Zarządu i Rady Nadzorczej w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem

GOV-2 Informacje przekazywane organom administrującym, zarządzającym i nadzorującym jednostki oraz podejmowane przez nie kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem

  • sposób, w jaki Zarząd i Rada Nadzorcza są informowane o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem
  • sposób, w jaki Zarząd i Rada Nadzorcza uwzględnia wpływ, ryzyka i szanse podczas nadzorowania realizacji strategii firmy
  • informacje, którymi wpływami, ryzykami i szansami zajmował się w swoich działaniach Zarząd i Rada Nadzorcza w danym roku

GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt

  • informacje na temat uwzględnienia wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt Zarządu i Rady Nadzorczej (np. wynagrodzenie, premia itd.)

GOV-4 Oświadczenie dotyczące należytej staranności

  • zestawienie informacji na temat procesu należytej staranności

GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju

  • główne cechy systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w zakresie procesu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju

Strategia (SBM)

SBM-1 Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości

  • elementy strategii odnoszące się do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem
  • opis modelu biznesowego
  • opis łańcucha wartości

SBM-2 Interesy i opinie zainteresowanych stron

  • opis interesariuszy
  • opis współpracy z interesariuszami
  • sposób, w jaki strategia i model biznesowy uwzględnia interesy i opinie interesariuszy

SBM-3 Istotne oddziaływania, ryzyko i możliwości oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem biznesowym

  • informacje na temat istotnych wpływów, ryzyk i szans
  • powiązanie istotnych wpływów, ryzyk i szans z modelem biznesowym

Zarządzanie oddziaływaniem, ryzykiem i możliwościam (IRO) 

IRO-1 Opis procesu służącego identyfikacji i ocenie istotnych oddziaływań, ryzyka i możliwości

  • opis procesu podwójnej istotności, w tym opis metod, procesu decyzyjnego itd.

IRO-2 Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS objęte oświadczeniem jednostki dotyczącym zrównoważonego rozwoju

  • spis wymogów dotyczących ujawniania kwestii zrównoważonego rozwoju, które zaraportowała firma
  • minimalne wymogi dotyczące ujawniania informacji związanych z politykami i działaniami
  • minimalne wymogi dotyczące ujawniania informacji związanych z miernikami i celami

Polityki MDR-P oraz Działania MDR-A to natomiast minimalne wymogi w zakresie opisów polityk oraz działań dotyczących kwestii zrównoważonego rozwoju, które są istotne dla firmy (po przeprowadzonej ocenie podwójnej istotności). W tych ujawnieniach znajduje się szereg wymogów, w jaki sposób polityki i działania powinny zostać opisane w raporcie. Opis ten powinien znajdować się przy odpowiednim standardzie tematycznym. Jeśli firma nie posiada polityk lub działań, powinna to zaraportować wraz z informacją, dlaczego polityk lub działań nie posiada.

Mierniki i cele

Rozdział „Mierniki i cele” wyjaśnia w jaki sposób opisać mierniki i cele dotyczące kwestii zrównoważonego rozwoju zidentyfikowanych jako istotne. Jak wskazuje zapis w rozdziale, w przypadku braku mierników lub celów, należy podać taką informację w raporcie wraz z powodem takiego braku.

ESRS 2 zawiera kluczowe ujawnienia, które są niezbędne do zrozumienia, jak firma zarządza zrównoważonym rozwojem. Są to między innymi: zagadnienia związane z procesem badania istotności, rola zarządu w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem, opis w jaki sposób firma identyfikuje, ocenia i monitoruje swój wpływ na środowisko, ludzi, czy w jaki sposób te elementy są włączone w działalność biznesową. Cały tekst rozporządzenia wraz z załącznikami w wersji anglojęzycznej oraz w polskiej znajdziesz tutaj

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź portal wiedzy ESG w Twojej firmie. Dowiedz się m.in. jak policzyć ślad węglowy, jak zwiększyć efektywność energetyczną w firmie, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju.

Wejdź na ESG w Twojej firmie
 

Artykuł powstał we współpracy z: 

     Klaudią Borys, ekspertką FOB

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, od 2000 roku, i największą organizacją  w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, inicjator i partner przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z kluczowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający ponad 70 firm - liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów_ek podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.
„Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja FOB.
Link do strony