Standard ESRS S2 - jak raportować kwestie pracowników w łańcuchu wartości?
4 października 2024
ESRS S2, to standard tematyczny, który będą musiały zaraportować firmy, które w badaniu podwójnej istotności zdefiniują temat osób wykonujących pracę w łańcuchu wartości jako temat dla siebie istotny .
Co firmy będą raportować w ramach standardu ESRS S2?
W ramach standardu firmy powinny zaraportować m.in. informacje jak wpływają na pracowników w łańcuchu wartości zarówno w pozytywnym jak i negatywnym aspekcie, jakie działania podejmują, żeby zapobiegać lub łagodzić negatywne wpływy na pracowników w łańcuchu wartości, a także opisać ryzyka i szanse związanych z pracownikami w łańcuchu wartości.
Osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości - czyli właściwie kto?
Standard obejmuje wszystkie osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości firmy na wyższym i niższym szczeblu, na które wpływają lub mogą wpływać działania danej firmy, również za pośrednictwem produktów lub usług, a także relacji biznesowych.
Standard dotyczy wszystkich pracowników, którzy nie wchodzą w zakres „własnych zasobów pracowniczych” objętych standardem ESRS S1 Własne zasoby pracownicze - osoby niebędące pracownikami, które są indywidualnymi wykonawcami świadczącymi pracę na rzecz jednostki („osoby samozatrudnione”) albo osobami zapewnionymi przez jednostki prowadzące przede wszystkim działalność związaną z zatrudnieniem. Dlatego w procesie przygotowania do raportowania kluczowe jest zmapowanie swojego łańcucha wartości i zidentyfikowanie, kim są pracownicy w łańcuchu wartości.
Definicja łańcucha wartości
Pełen zakres działań, zasobów i relacji związanych z modelem biznesowym jednostki oraz środowiskiem zewnętrznym, w którym jednostka prowadzi działalność.
Łańcuch wartości obejmuje działania, zasoby i relacje, z których jednostka korzysta i na których się opiera, tworząc swoje produkty lub usługi od koncepcji do realizacji, konsumpcji i wycofania z eksploatacji. Odpowiednie działania, zasoby i relacje obejmują:
- działania, zasoby i relacje w ramach własnych operacji jednostki, takie jak zasoby ludzkie;
- działania, zasoby i relacje w sieciach dostaw, marketingu i dystrybucji, takie jak zaopatrzenie w materiały i usługi oraz sprzedaż oraz dostawa produktów i realizacja usług;
- otoczenie finansowe, geograficzne, geopolityczne i regulacyjne, w którym jednostka prowadzi działalność.
Łańcuch wartości obejmuje podmioty na wyższym i niższym szczeblu łańcucha wartości w stosunku do jednostki. Podmioty znajdujące się na wyższym szczeblu w stosunku do jednostki (np. dostawcy) dostarczają produkty lub świadczą usługi, które są wykorzystywane do rozwijania produktów lub usług jednostki. Podmioty znajdujące się na niższym od jednostki szczeblu łańcucha wartości (np. dystrybutorzy, klienci) otrzymują produkty lub usługi od jednostki.
W ESRS użyto terminu „łańcuch wartości” w liczbie pojedynczej, chociaż uznaje się, że jednostki mogą mieć wiele łańcuchów wartości.
Z jakich elementów składa się standard ESRS S2?
1. Strategia:
1.1. Informacje związane z ESRS 2 SBM-2 – Interesy i opinie zainteresowanych stron
1.2. Informacje związane z ESRS 2 SBM-3 – Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem biznesowym
2. Zarządzanie oddziaływaniem, ryzykiem i możliwościami:
2.1. S2-1 – Polityki związane z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości
2.2. S2-2 - Procesy współpracy z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości w zakresie wpływów
2.3. S2-3 - Procesy naprawy skutków negatywnych i kanały zgłaszania wątpliwości przez osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości
2.4. S2-4 - Podejmowanie działań dotyczących istotnych wpływów na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości oraz stosowanie podejść służących zarządzaniu istotnymi ryzykami i wykorzystywaniu istotnych szans związanych z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości oraz skuteczność tych działań
3. Mierniki i cele:
3.1. S2-5 - Cele dotyczące zarządzania istotnymi negatywnymi wpływami, zwiększania pozytywnych wpływów i zarządzania istotnymi ryzykami i szansami
Oraz Dodatek A, który jest obowiązkowym elementem standardów i ma taką samą moc obowiązywania jak pozostałe wymogi. Dodatek uzupełnia wymogi dotyczące ujawniania informacji i należy go stosować razem z tymi wymogami.
Jakie informacje ujawnić w poszczególnych rozdziałach standardu?
Strategia
Informacje związane z ESRS 2 SBM-2 – Interesy i opinie zainteresowanych stron
- Informacje w jaki sposób, interesy, poglądy i prawa pracowników w łańcuchu wartości wpływają na strategię i model biznesowy.
Informacje związane z ESRS 2 SBM-3 – Istotne odziaływania, ryzyko i możliwości oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem biznesowym
- Opis uwzględnienia wpływu na pracowników w łańcuchu wartości oraz powiązania ze strategią i modelem biznesowym.
- Opis związku między ryzkami i szansami dla firmy wynikającymi z wpływu firmy na pracowników w łańcuchu wartości.
Zarządzanie oddziaływaniem, ryzykiem i możliwościami
S2-1 – Polityki związane z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości
- Opis polityk przyjętych w celu zarządzania wpływem na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości oraz powiązanych z tym ryzykiem i szansami dla firmy.
- Odniesienie w polityce do praw człowieka, z uwzględnieniem procesów i mechanizmów kontroli.
- Opis polityk dotyczących osób wykonujących pracę w łańcuchu wartości musi być zgodny z wymogami w ESRS 2 MDR-P Polityki przyjęte w celu zarządzania istotnymi kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.
S2-2 – Procesy współpracy z osobami wykonującym pracę w łańcuchu wartości w zakresie wpływów
- Opis ogólnych procesów współpracy z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości i ich przedstawicielami w zakresie wpływu na te osoby.
- Informacje czy i w jaki sposób firma współpracuje z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości i ich przedstawicielami oraz w jaki sposób ich opinie są uwzględniane w procesach decyzyjnych firmy.
S2-3 – Procesy naprawy skutków negatywnych wpływów i kanały zgłaszania wątpliwości przez osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości
- Opis procesów, które firma wdrożyła, aby zniwelować negatywne wpływu na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości.
- Opis formalnych środków, za pomocą których osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości mogą zgłaszać swoje obawy i potrzeby.
- Opis sposobu rozwiązywania zgłoszonych skarg.
S2-4 – Podejmowanie działań dotyczących istotnych wpływów na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości oraz stosowanie podejść służących zarządzaniu istotnymi ryzykami i wykorzystywaniu istotnych szans związanych z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości oraz skuteczność tych działań
- Opis działań mających na celu zapobieganie negatywnym wpływom na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości, łagodzenia i niwelowania takich wpływów.
- Opis pozytywnego wpływu na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości.
- Opis uwzględnienia ryzyk i szans przez firmę związanych z osobami wykonującymi pracę w łańcuchu wartości.
- Opis działań dotyczących osób wykonujących pracę w łańcuchu wartości musi być zgodny z wymogami w ESRS 2 MDR-A Działania i zasoby w odniesieniu do istotnych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Mierniki i cele
S2-5 – Cele dotyczące zarządzania istotnymi negatywnymi wpływami, zwiększania pozytywnych wpływów i zarządzania istotnymi ryzykami i szansami
- Opis celów dotyczących zmniejszenia negatywnego wpływu na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości.
- Opis celów dotyczących zwiększania pozytywnego wpływu na osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości.
- Opis celów związanych z zarządzaniem ryzykami i szansami w odniesieniu do osób wykonujących pracę w łańcuchu wartości.
- Opis celów dotyczących osób wykonujących pracę w łańcuchu wartości musi być zgodny z ESRS 2 MDR-T
Kogo dotyczy odroczenie raportowania standardu?
Zgodnie z Dodatkiem C firmy nieprzekraczające w dniu bilansowym średniej liczby 750 pracowników w roku obrotowym (w stosownych przypadkach w ujęciu skonsolidowanym) będą mogły pominąć informacje określone w wymogach dotyczących ujawniania informacji ESRS S2 przez pierwsze dwa lata sporządzania oświadczenia dotyczącego zrównoważonego rozwoju. Pamiętajmy jednak, że to jest możliwość, którą daje standard i firmy nie będą musiały z tego korzystać.
Pomimo możliwości odroczenia ujawnienia w czasie i tak warto podjąć próbę ujawnienia poszczególnych elementów już w pierwszym roku obowiązku raportowania przez naszą firmę. Może to pomóc zidentyfikować luki w braku polityk czy posiadanych danych, co pozwoli na uzupełnienia do momentu obowiązkowego zaraportowania ujawnień w zakresie ESRS S2 (w przypadku tematów dla nas istotnych).
Cały tekst rozporządzenia w polskiej wersji znajdziesz tutaj.
Artykuł powstał we współpracy z: Klaudią Borys, ekspertką FOB |