Współpraca i partnerstwa dla skutecznego działania w obszarze ESG

„Jak możemy sprawdzić, czy firma naprawdę pozytywnie próbuje wpłynąć na środowisko? Na jaką częstotliwość nastawić swój greenwashingowy radar?

Prof. Bolesław Rok: Moje kryterium oceny jest bardzo wyraźne. Jeżeli firma buduje długofalowe partnerstwo z wiarygodną organizacją pozarządową, ekspercką w danej dziedzinie, to zwykle możemy jej zaufać. Jeżeli natomiast prowadzi te działania sama, jedynie ze wsparcie agencji PR, to w 99 procentach przypadków będzie to greenwashing (…).”

Instrukcja obsługi przyszłości, Areta Szpura

Co oznacza współpraca w kontekście ESG?

Wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem są zazwyczaj zbyt duże i złożone, aby pojedyncza firma mogła sobie z nimi skutecznie poradzić. W biznesie firmy nie są przecież samotnymi wyspami – a zmiany na rynku prędzej czy później docierają do wszystkich. Jakie strategie przyjmują firmy? Organizacje współpracują, łączą zasoby, wiedzę, aby osiągnąć wspólne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Łączą zasoby, wiedzę, aby osiągnąć wspólne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Współpraca może mieć charakter pozyskiwania wiedzy eksperckiej (np. wśród pracowników firmy), wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, ale również wspólne inwestowanie w projekty, które przynoszą korzyści dla środowiska i społeczeństwa. Skuteczne realizowanie strategii ESG wymaga współpracy nie tylko między jednostkami wewnątrz organizacji, ale również szerzej - z interesariuszami, w tym z konkurentami. Istotność współpracy i partnerstw podkreśla również 17. Cel zrównoważonego rozwoju ONZ.


Jakie mogą być cele współpracy:

  • Wypracowanie standardów zrównoważonego rozwoju w konkretnej branży.
  • Prywatno-publiczne partnerstwa wspierające rozwiązywanie dużych wyzwań środowiskowych czy społecznych.
  • Wymiana wiedzy i doświadczeń firm w obszarze zrównoważonego rozwoju.
  • Współpraca z dostawcami, aby pomóc spełnić wymagania związane ze zrównoważonym rozwojem.

    Jakie korzyści przynosi współpraca:

  • Budowanie wiarygodności organizacji w tematach środowiskowych i społecznych.
  • Pozyskiwanie wartościowej wiedzy oraz dzielenie się nią wewnątrz oraz na zewnątrz firmy.
  • Wymiana informacji, najlepszych praktyk i doświadczeń z partnerami pozwala firmom lepiej rozpoznawać potencjalne ryzyka związane z zrównoważonym rozwojem. Takim przykładem może być greenwashing.
  • Skalowanie wpływu. Współpracując, firmy mogą zwiększyć zasięg swoich inicjatyw oraz osiągnąć większą skalę i wpływ działania.

Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju

Działania w obszarze ESG wymagają nawiązania partnerstw nie tylko między przedsiębiorstwami z tej samej branży, ale również partnerstw międzysektorowych, połączenia firmy z organizacjami pozarządowymi, czy uczelniami. Takie podejście promuje dialog międzysektorowy, zwiększa zrozumienie i zaangażowanie różnych grup oraz pomaga firmom tworzyć innowacyjne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska, czy społeczności.

Poniżej przedstawiamy listę wybranych partnerów podmitów Grupy Kapitałowej ING, z którymi współpracujemy, aby jeszcze lepiej realizować nasze cele w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Partnerstwa

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, od 2000 roku, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, inicjator i partner przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z flagowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający ponad 70 firm - liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów_ek podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.

Przejdź do strony


Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobliności

Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku zrównoważonego transportu. Organizacja zrzesza blisko 300 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w nowej mobilności. PSNM jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem tego rynku w Europie.

Przejdź do strony


Fundacja Climate Strategies Poland

Fundacja Climate Strategies Poland jest organizacją non for profit, która wspiera firmy i miasta w drodze do neutralności klimatycznej. Zespół Fundacji składa się z ekspertów specjalizujących się w obliczaniu i redukowaniu śladu węglowego, strategów biznesowych, a także specjalistów ds. komunikacji klimatycznej, przeciwdziałania greenwashingowi i dezinformacji klimatycznej. Wspólnie wykorzystują kompetencje, doświadczenia i talenty, by spowolnić zmianę klimatu.

Przejdź do strony 


UNEP GRID 

UNEP/GRID-Warszawa, jako ośrodek afiliowany przy United Nations Environment Programme, realizuje w Polsce misję UNEP, wspierając i inspirując partnerów w działaniach na drodze do zrównoważonego rozwoju. Od początku działalności zaangażowany w prace związane z cyfryzacją sektora ochrony środowiska, opracowaniem standardów, analizami danych oraz udostępnianiem informacji o środowisku.

Przejdź do strony


Fundacja Poszanowania Energii

Fundacja została powołana w celu prowadzenia i wspierania wszelkiego rodzaju działalności zmierzającej do racjonalizacji wykorzystania energii oraz rozwoju jej odnawialnych źródeł. Prowadzi szkolenia audytorów energetycznych i użytkowników energii, publikacje podręczników i arkuszy kalkulacyjnych, udziela porad, wykonuje ekspertyzy i pomaga wdrażać innowacje w przedsiębiorstwach. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, a także występuje na konferencjach i popularyzuje wiedzę w szkołach i na uczelniach wyższych.

Przejdź do strony

Współprace

Krajowa Izba Gospodarcza

Krajowa Izba Gospodarcza jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce, która promuje społeczną wrażliwość biznesu. Zrzesza 160 izb i stowarzyszeń pracodawców. Strategicznymi obszarami działalności KIG jest rzecznictwo interesów polskich przedsiębiorców, współpraca międzynarodowa, wspieranie polskiego eksportu, realizacja projektów unijnych. KIG to lider działań w zakresie zrównoważonego rozwoju wśród organizacji wsparcia biznesu w Polsce. KIG monitoruje, opiniuje, rekomenduje oraz bierze aktywny udział w pracach nad wskaźnikami raportowania, dyrektywami oraz innymi istotnymi dokumentami powstającymi na poziomie unijnym i krajowym.

Przejdź do strony

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź portal wiedzy ESG w Twojej firmie. Dowiedz się m.in. jak policzyć ślad węglowy, jak zwiększyć efektywność energetyczną w firmie, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju.

Wejdź na ESG w Twojej firmie