Zarządzanie kwestiami zrównoważonego rozwoju
Zarządzanie zrównoważonym rozwojem w Grupie Kapitałowej ING Banku Śląskiego angażuje zarówno Zarząd Banku, Radę Nadzorczą, jak i kadrę zarządzającą wyższego szczebla. Dodatkowo, utworzone zostały specjalne komitety i zespoły pracujące nad dalszym rozwojem tego obszaru i wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w całej grupie kapitałowej.
Struktura zarządzania organizacją w obszarze zrównoważonego rozwoju
Rada Nadzorcza i Zarząd zatwierdzają cele strategii biznesowej, w którą wpisane są cele z obszaru zrównoważonego rozwoju.
W strukturze organizacyjnej banku funkcjonują komitety: ESG Council oraz Komitet Ryzyka ESG.
Komitety te pełnią funkcje decyzyjne wobec wszystkich jednostek organizacyjnych banku oraz funkcje doradcze wobec Zarządu Banku dla spraw wymagających jego zatwierdzenia.
Zarządzanie Ryzykiem ESG
Zarząd naszego banku, Rada Nadzorcza i kadra zarządzająca szczególną wagę przywiązują do kwestii identyfikacji ryzyka i szans oraz zarządzania ryzykiem ESG w banku.
Aby zrealizować Priorytety ESG zostały powołane: Program ESG oraz Model Danych ESG.
W procesy realizacji Priorytetów ESG są zaangażowane różne jednostki banku.
ESG Council
Komitet nadzoruje postępy oraz spójność działań i komunikacji w całej organizacji w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju.
Do zadań komitetu należy m.in.:
- zatwierdzanie Strategii ESG oraz działań i mierników realizacji celów strategicznych
- monitorowanie postępów działań i wykonania celów w zakresie realizacji Strategii ESG, w tym prac prowadzonych w ramach Programu ESG
Przewodniczącym ESG Council jest Prezes ING Banku Śląskiego, a w skład wchodzi cały Zarząd banku oraz szefowie obszarów, mających największy wpływ na realizację celów z obszaru ESG.
Spotkania ESG Council odbywają się średnio co dwa miesiące.
Komitet Ryzyka ESG
Głównymi zadaniami Komitetu Ryzyka ESG są kreowanie polityki zarządzania ryzykiem ESG, zatwierdzanie metodologii zarządzania ryzykiem ESG, zatwierdzanie narzędzi wykorzystywanych do oceny ryzyka ESG, określanie standardów analizy kredytowej ryzyka ESG oraz przebiegu procesu oceny i monitorowania ryzyka ESG, a także zasad uwzględniania ryzyka ESG w wycenie zabezpieczeń.
O zarządzaniu Ryzykiem ESG
Zgodnie z podejściem prezentowanym w ECB Guide on climate-related and environmental risks 2020 oraz EBA Report on management and supervision of ESG risks for credit institutions and investment firms 2021, nasz bank nie traktuje ryzyka ESG jako odrębną kategorię ryzyka, lecz jako czynnik wzmacniający występujące w banku podstawowe kategorie ryzyka (ryzyko kredytowe, rynkowe, płynności i finansowania oraz ryzyko niefinansowe).
Definiujemy ryzyko ESG jako ryzyko negatywnego finansowego wpływu na bank czynników ESG – ryzyko ich wpływu bezpośredniego lub pośredniego (pośredni - poprzez wpływ tych czynników na klientów/kontrahentów banku).
Ryzykiem ESG zarządzamy poprzez włączenie mechanizmów jego identyfikacji, pomiaru, oceny, ograniczania, monitoringu, raportowania do standardowych procesów w ramach zarządzania ryzykiem kredytowym, rynkowym, płynności i finansowania oraz ryzykiem niefinansowym.
Ze względu na wyjątkowy charakter tego ryzyka (spodziewane nasilanie się tego ryzyka w przyszłości), bank dostosował swoją strukturę organizacyjną, aby możliwie najlepiej nim zarządzać oraz aby zapewnić efektywny nad nim nadzór i zadbać o intensywność prac związanych z wdrożeniem mechanizmów dotyczących zarządzania tym ryzykiem.
Polityka zarządzania ryzykiem ESG
Polityka zarządzania ryzykiem ESG (Polityka ESG) jest to kompleksową polityką, której celem jest określenie sposobu, w jaki zarządzamy ryzykiem ESG w ramach świadczonych przez nas usług, na poziomie portfela i pod-portfeli oraz na poziomie indywidualnych klientów i transakcji. Polityka ma zastosowanie do obszaru Klientów Detalicznych, Business Banking i Wholesale Banking – w zakresie oferowanych produktów i usług kredytowych i niekredytowych.
Ponadto Polityka ESG:
- określa sposób wpisania procesu zarządzania ryzykiem ESG w istniejące ramy zarządzania ryzykiem kredytowym, rynkowym, płynności i finansowania oraz ryzykiem niefinansowym,
- wskazuje sposób, w jaki informacje o ryzyku ESG pochodzące z procesu zarządzania ryzykiem są raportowane i wykorzystywane jako podstawa do podejmowania decyzji na wszystkich poziomach organizacyjnych banku.
Zakres Polityki ESG obejmuje m.in. kluczowe definicje związane z ryzykiem ESG, określenie charakteru i specyfiki ryzyka ESG, wskazanie czynników ryzyka ESG i kanałów transmisji oraz wpływu na tradycyjne rodzaje ryzyka. Dokument określa też strukturę zarządzania ryzykiem ESG, wskazując role poszczególnych organów oraz jednostek organizacyjnych banku. Opisuje sposób zarządzania ryzykiem ESG, w tym fizycznym i transformacji:
- na poziomie portfela: proces identyfikacji, oceny, monitorowania i raportowania ryzyka ESG, kluczowe miary i cele oraz apetyt na ryzyko ESG, metody, standardy, narzędzia i dane do zarządzania ryzykiem ESG w ramach ryzyka kredytowego.
- na poziomie klienta i transakcji: w ramach procesu KYC (Know Your Customer – Poznaj Swojego Klienta) oraz procesu kredytowego.
Dokument opisuje również sposób zarządzania ryzykiem ESG w ramach ryzyka rynkowego, płynności i finansowania, ryzyka operacyjnego i ryzyka zgodności (compliance). Wskazuje także cele kontrolne zarządzania ryzykiem ESG.
Sustainability Panel
Na poziomie rady nadzorczej funkcjonuje Sustainability Panel, który pełni funkcję konsultacyjną i doradczą w ramach działań nadzorczych. Celem spotkań w ramach Panelu jest regularne informowanie, inspirowanie i inicjowanie dyskusji na poziomie Rady Nadzorczej, które dotyczą różnych obszarów ESG, w szczególności takich jak:
- Strategia ESG - cele i priorytety w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym monitorowanie postępów w ich wdrażaniu.
- Zarządzanie kwestiami ESG.
- Promowanie zaangażowania w tematy ESG (rozwój kultury ESG w organizacji), osadzanie ESG w strategii biznesowej i działaniach operacyjnych.
- Ujawnienia i raportowanie w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz zapewnianie zgodności z obowiązującymi przepisami.
Program ESG
Członkami Programu są osoby z różnych jednostek (przedstawiciele kluczowych obszarów, w tym linii biznesowych, ryzyka, finansów, HR, operacji, compliance i spółek zależnych) zaangażowanych w realizację priorytetów strategicznych ESG.
Komitet Sterujący Programu ESG kontroluje stan realizacji celów wyznaczonych w ramach poszczególnych priorytetów. Wyniki działań realizowanych w ramach Programu ESG są raportowane do ESG Council.